26 Şub 2021

Cinsel Uyum Sorunları Nelerdir? Ten Uyumu Nedir?

/
Yorumlar0

                                     Cinsel Uyum Nedir ? Ten Uyumu Nedir ?
Romantik ilişkiler karşılıklı olarak çok farklı ihtiyaçlara, beklentilere, isteklere dayanabilmekte ve oldukça farklı temelleri olabilen, belirli uyum ve anlayış gerektiren yapılar olmaktadırlar. İlişkilerde bireyler, duygularının, düşüncelerinin benzer olmasını, fiziksel, ruhsal ve cinsel uyumlarının olmasını beklemektedirler. Her ne kadar toplum içerisinde sözlü ifade edildiğinde cinsellik, bireylerin geri plana attığı, ilişkilerde daha az önemli olarak gördüğü bir olguymuş gibi görünse de bu doğru bir inanış olmamakla birlikte, cinsellik ve cinsel uyum ilişkilerin yapı taşıdır, hatta öyle ki ten uyumu aşka dönüşür mü diye bakıldığında, dönüşebildiği bile düşünülebilmektedir. Cinsel Uyum, partnerlerin cinsel anlayışlarının uyumlu olması, cinsel aktivite, dokunma, partnerlerin haz alacağı eylemlerde bulunma isteğinin olması, bu istekte artışın olması olarak tanımlanabilmektedir. Ten Uyumu, biraz daha cinsel uyumu içerisinde barındıran bir olgudur; hem cinsel uyumu, hem fiziksel uyumu hem de ruhsal uyumu kapsamakta, sadece cinsel ilişkide bulunma isteği olarak algılanmamalıdır. Partnerler arası olumlu algıların oluşması, birbirlerini çekici bulmaları, hoşa gitmeleri, birbirlerinin tenlerine ilişkin (kokusu, tadı, verdiği his vb.) beğenilerinin olması gibi birçok faktörü bulunmakla birlikte, cinsel uyumu da içerisinde barındırmasıyla, partnerlerin cinsel anlayışlarının uyumlu olması, isteklerinin olması olarak da tanımlanmaktadır. Ten uyumu veya cinsel uyum, feromon hormonlarının salgılanmasıyla hormonsal, psikolojik, bilinçaltı süreçlerin olumlu oluşu ve cinsel anlayışı sağlayan öğeler ile açıklanmaktadır. Ten uyumu tek taraflı olur mu, ten uyumu tek taraflı mıdır diye bakıldığında ise, tam olarak kesin bilgiler olmamakla birlikte, ten uyumunun salgılanan hormonlarla, bireylerin birbirlerine karşı güvenleri, sevgileri, saygılarıyla, partnerler arası uyumla açıklandığından tek taraflı değil de karşılıklı olmasının daha söz konusu olduğunu söylemek mümkündür. Sevgiliyle ilişkide cinsel uyum, evlilikte cinsel uyum vb. ilişkilerin her basamağı için böylesine öneme sahip ten uyumunu sağlayan ‘’feromon nedir ? ‘’ diye baktığımızda, feromonun vücudumuzda salgılanan bir hormon olduğu, bireyler arası çekimi sağlayan hormonların taşındığı kimyasal maddeler olduğu söylenebilir.

Ten Uyumu Nasıl Anlaşılır ?


Ten uyumunun birçok faktöre bağlı olduğu, bireylerin özellikleriyle ve ilişkinin özellikleriyle farklı biçimlerde ortaya çıkabileceği söz konusudur. Ten uyumu olan ilişkilerde genel olarak gözlenmesi beklenen özellikler ise ;

 • Partnerle uyumlu ve çekici ilişki yaşama
 • Mutluluk, heyecan, coşku, özgüven gibi duyguları beraberinde getirme
 • Mutlu, uyumlu bir cinsel hayat
 • Sürekli temasta bulunma, dokunma isteği
 • Partnere bağımlılık, partnerle cinsel ilişkide bağımlılık yaratabilme
 • Bazı fiziksel belirtiler: hızlı kalp atışı, bölgesel kan akışının hızlanması, terleme vb.
 • Partnerle birlikte olan anları haz dolu yaşama
 • Partnere karşı yoğun hayal, fantezi, arzu duyma

Cinsel Uyumsuzluk Nedir ? Ten Uyumsuzluğu Ne Demektir ?

Cinsel uyumsuzluk veya ten uyumsuzluğu, partnerler arası ten uyumunun olmaması, birbirlerinin tenlerinden haz alamama, bu uyumsuzlukla birlikte yaşanılan cinsel ilişkiden hoşlanmama durumudur. İlişkiler içerisinde önemli olan cinsel ilişkide uyumsuzluk yaşamak, beraberinde birçok problem getirebilecek bir sorundur. Evlilikte cinsel uyumsuzluk, eşlerde cinsel uyumsuzluk, sevgiliyle ten uyumsuzluğu ve hatta cinsel uyumsuzluk boşanma sebebi olmuş çiftler gibi problemlerle çiftler büyük olumsuzluklar yaşamaktadırlar. Cinsel uyumsuzluk veya ten uyumsuzluğu konusunda bireyler bilinçli olmalı, cinsel uyumsuzluk nedenlerini anlamalı, cinsel uyumsuzluk belirtilerinin nasıl olduğunu göz önünde bulundurarak kendilerini gözlemlemeli, özellikle çiftler birbiriyle cinsellik konusunda istekleri ve problemlerini konuşmalı, bu problemi nasıl aşacakları ve ten uyumu yoksa, ten uyumunu nasıl sağlayacakları konusunda gerektiğinde destek almalılardır.

Cinsel Uyumsuzluk Belirtileri
Ten Uyumsuzluğu Nasıl Anlaşılır ?

Cinsel uyumsuzluk, çiftlerin cinsellik konusunda çekingen veya bilgisiz olmaları, cinselliğe dair tabuları olması ve bunun üzerine konuşmak istememeleri, cinselliği haz almak için değil de sadece üremeye yönelik veya partneri istediği için bulunmaları gibi birçok durum sebebiyle göz ardı edilen, çiftlerin bu problemle yaşayarak ilişkilerini ve kendi kişiliklerini zedeleyen bir durumdur. Cinsel uyumsuzluk, ten uyumsuzluğu yanı sıra birçok cinsel sorun ve ilişkide farklı sorunlar getirmektedir. Evlilikte cinsel uyumsuzluk, eşlerde cinsel uyumsuzluk genel olarak beraberinde cinsel uyumsuzluk doğurmaktadır. Partnerinizle cinsel uyumsuzluk yaşadığınızı düşünüyorsanız, ten uyumsuzluğu olduğunu düşünüyor ve ten uyumsuzluğu nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız bazı belirtilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Cinsel uyumsuzluk belirtileri genel olarak ;

 • Cinsel ilişki sıklığında anlaşamama
 • Cinsel yaşamda isteksizlik oluşması
 • Düşük cinsel dürtü
 • Daha az cinsel ilişkiye girme
 • Partnerin dokunmasından rahatsızlık duyma veya dokunmak istememe
 • Korku, anksiyete, depresyon gibi ruhsal problemler yaşama
 • Haz alamama
 • Partnere karşı ilgisizlik

Gibi belirtilerle beraber partnerle uyumsuz, çekici olmayan, hoşa gitmeyen bir cinsel ilişki ve hatta ilişkinin diğer alanlarında da bunu yaşama belirtileriyle gözlenmektedir.

Cinsel Uyumsuzluk Nedenleri


Cinsel uyumsuzluk
birçok farklı nedenle oluşabilmektedir. Ten uyumunu çiftler arasında sağlamak için cinsel uyumsuzluk nedenlerini keşfedebilmek ve bunları çözmek sağlıklı bir cinsel yaşam ve sağlıklı bir ilişki açısından oldukça önemlidir. Cinsel uyumsuzluk , ten uyumsuzluğu oluşturabilecek bazı nedenler ;

 • Farklı libido seviyeleri
 • Partnerlerin birbirine karşı rahatsız edici davranışları (baskıcı olması, zorlayıcı olması, bencil olması vb.)
 • Cinselliğe dair travmatik deneyimlerle cinsellikten uzaklaşma
 • Cinselliğe dair tabular, korkular
 • Cinsel fantezilerde ve hayallerin rahatsız edici olması
 • Partnerlerin fazla stresli olması
 • Depresyon, anksiyete vb. problemlere sahip olunması

Gibi nedenlerin yanı sıra cinsellikle ilgili konuşmamak cinsel uyumsuzluğun dile getirilmemesine, partnerlerin bunun için çaba göstermemesine ve cinsel uyumsuzluğun giderek artmasına yol açmaktadır. Cinsel uyumsuzluğun beraberinde getirebildiği cinsel isteksizlik ise, cinsel uyumsuzluğun artmasına ve bir cinsel uyumsuzluk nedeni olarak algılanmasına yol açmaktadır.

Ten Uyumsuzluğu Nasıl Çözülür ?  Cinsel Uyum Nasıl Sağlanır ?


Ten uyumsuzluğu bir rahatsızlık olmamakla beraber, ten uyumu tedavisi olarak başlı başına bir yöntem bulunmamaktadır. Önemli olan, partnerinizle cinsel uyumunuz, ten uyumunuz hakkında bir bilgi sağlanması, fikrinizin olmasıdır. Ten uyumsuzluğunu çözmek ve cinsel uyumu sağlamak için çiftlerin arasında bu konuda konuşmaları, isteklerini, beklentilerini, haz almalarını, hoşlarına giden ve gitmeyen durumları paylaşmaları gerekir. Partnerinizle birbirinizi açacak, sevgi, hoşgörü, saygı çerçevesinde davranışlar göstermeli, birbirinizi anlamaya çalışmalısınız. Cinsel uyumsuzluk, travmatik bir deneyime, partnerinizle yaşamış olduğunuz bir olumsuz anıya, probleme, cinsel tabularınıza vb. dayanıyorsa, psikolojik destek almaktan çekinilmemeli, bu problemleri çözerek cinsel uyumun sağlanması amaçlanmalıdır. Problem aşılamayacak durumda ise, bir destek almaya açık olun, aile terapileri, cinsel terapiler vb. birçok terapi yöntemi, cinsel uyumsuzluk sorununu çözmeye yardımcı olacaktır. Uzmanın yapacağı cinsel uyum testi, ten uyumu testi gibi yapılacak testler ile ne ölçüde cinsel anlaşma sağladığınızı, hangi konularda uzlaştığınızı, birbirinize ne ölçüde istek duyduğunuzu, nelerden rahatsız olduğunuzu anlamanız ve bunları konuşmanız sağlanabilmektedir.

Yorum yapmak ister misiniz?

Hemen Arayın