24 Mar 2020

İzmir Aile ve Evlilik Terapisti

/
Yorumlar0

İzmir Aile, Evlilik ve çift terapisi, İzmir Aile terapisti tavsiye, yorumları, sgk anlaşmalı evlilik ve çift terapisti, devlet hastanesinde evlilik terapisti vb. arayanlar, bu yazı da cevapları bulabilecek. Kurumumuz İzmir’in bir çok yerinde şubeleri olan geniş bir alana hitap etmektedir. Karşıyaka Evlilik Terapisti Merkezimiz: (Bayraklı, Çiğli, Bostanlı, Mavişehir), Alsancak Aile Terapisi şubemiz: Konak, Bornova, Üçyol, Buca. Gaziemir Çift Terapisi şubemiz: Karabağlar, buca, Torbalı, Aliağa ve Bergama şubelerimiz Soma ve kendi ilçelerine yakın yerlerde ki kişilere Aile ve evlilik terapisi sağlamaktadır.

Flört döneminden başlayan bir süreçte sevgililik ve evlilik ile çiftlerin yaşadığı problemlerin çözümünü amaçlayan terapilerdir. Aile yaşamı ve bitişi ile ilgili araştırmalar, aile terapisi ve danışmanlığının gerek ilişki devam ederken gerek ise bir ilişkiyi bitirme ve boşanma aşamasına gelindiğinde yarar sağladığı görülmüştür.

 

Uzman Klinik Psikolog 

Hasan Arslan

Aile ve Evlilik Terapisti

1983 Doğumlu, Ege Üniversitesi psikoloji eğitimini 2007 yılında ve aynı üniversite de klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlamıştır. Yıllarca sadece yetişkin terapisi ve çiftlerle çalışmıştır. hakkında daha fazla bilgi ve yorumlar için tıklayınız. https://izmirpsikoloji.com/psikolog-hasan-arslan/ 

 

Psikolojik Danışman 

Betül Salman

Aile Danışmanı ve Çift Terapisti

1990 doğumlu uzmanımız, Boğaziçi psikolojik danışmanlığı bitirdikten sonra aile danışmanlığı eğitimi gibi bir çok özel eğitim almıştır. Özellikle aile ve yetişkin psikolojisi ile çalışmaktadır. Hakkında daha fazla bilgi ve yorumları okumak için tıklayınız.

 

Uzman Klinik Psikolog 

Bayram Şimşek

Aile & Cinsel Terapist

Evli 2 çocuk babası olan uzmanımız, Ege Üniversitesi psikolojik danışmanlıktan 2008 de, İstanbul da Klinik psikoloji ve 9 Eylül Üniversitesi aile danışmanlığı tezli yüksek lisansını tamamlamıştır. Bayram Şimşek Hk. ve yorumlar için tıklayınız.

 

Randevu için:

Karşıyaka

Gaziemir

Bergama

Aliağa

Ofis Telefon: 0 5332068198

0232 381 28 32

AİLE TERAPİSTİ İZMİR

İzmir‘de aile terapisi ihtiyaçlara göre zamanla artmakta olan bir terapi bölümüdür. İzmir’de aile terapisi, Ege Pozitif de Uzman Aile Terapistleri tarafından devam ettirilmektedir.

Aile terapisinde probleme ve çözüme bağlı olarak aile üyelerinin tamamını etkileyen problemler ve ya aile içindeki tek bir üyenin yaşattığı problemlere odaklanabilir.

Evlilik terapisinde ve aile danışmanlığında ele alınan konular ise şöyle; aile ve evlilik sorunları, evlilik terapisi süreci ve evlilik terapistinin ilişkide ki rolü olmakta ve açıklanmaktadır.

Evlilik Terapisti İzmir

İzmir Evlilik Terapisti

 

İlişkinizde ve evliliğinizde problem yaşadığınızı düşündüğünüzde bir evlilik terapistine danışın ! Her evlilik ve ilişki de birçok sorun görülebilir. Bazı zamanlar yaşanan sorunlar evliliği sonlandırma aşamasına getirebilir. Bazen de küçük olmasına karşın içsel huzuru kaçırmaktadır. Huzursuz bir aile ortamının olması ise o evde yaşayan tüm aile üyelerini rahatsız eder. Bir aile terapistine danışmak için ise çok fazla ve ciddi bir sorunun olması şartı aranmaz. Eğer evliliğinize önem veriyor ve değişim istiyorsanız evlilik danışmanına başvurmak sizin için önemlidir.

AİLE DANIŞMANI İZMİR

İzmir’de Aile Danışmanları, Aile danışmanı, kimdir diye sorarsanız Aile Danışmanlığı alanında eğitim almış olan uzman kişilerdir. Aile danışmanlığı günümüzde son derece önemli bir hizmet alanıdır. Profesyoneller ile uygulanmaktadır.

Aile içi iletişim sorunları, aile ve evlilik sorunları, ebeveynlerin çocukları ile yaşanan sorunlar, boşanma, aileler ve çocuklar arasında yaşanan problemler ve daha birçok problem aile danışmanlığı ile çözüme ulaşmaktadır.

İzmir Karşıyaka-Alsancak-Gaziemir-Bergama-Aliağa‘da bulunan merkezlerimizde uzman terapistler tarafından aile danışmanlığı uygulamaları yapılmaktadır.

SGK Anlaşmalı Evlilik Terapisti İzmir

İzmir de SGK (sosyal güvenlik kurumu) anlaşmalı evlilik ve çift terapisi arayışı git gide artmaktadır. Ancak İzmir de ve Türkiye de doğrudan SGK anlaşmalı evlilik ve aile danışmanları bulunmamaktadır. Ama şuanda bir çok özel sigortalar ve bazı firmalar (iş bankası, garanti bankası, tüpraş, koç grubu, avivasa, standart partner, çalışan destek hattı, remed, avita vb.) belli bir seans sayısını bazen, bir seans ücretini karşılamaktadır. Kurumumuz İzmir de bir çok firmayla ve o firmaların aracı kurumlarıyla anlaşmaları bulunmaktadır. SGK anlaşmalı ya da sigorta anlaşmalı evlilik terapisti arıyorsanız, kurumumuzu arayarak, hangi firma ile çalışıyorsanız bilgi alıp ücretsiz yararlanıp yararlanamayacağınız bilgisi size verilir. Ücretsiz aile danışmanlığı İzmir de arayanlar ya çalışan destek hattından ya da süpervizyon amaçlı yüksek lisans ve doktora aile danışmanı öğrencilerinden İzmir de ücretsiz aile danışmanlığı  evlilik terapisi alabilirler.

İzmir Devlet Hastanesinde Aile ve Evlilik Terapisti Var mı?

İzmir de devlet hastanelerinde evlilik terapisti, aile danışmanı, çift terapisi arıyorsanız maalesef bulunmamaktadır. Ancak İzmir de Behçet uz, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül üniversitesi Hastanesi, Çiğli Araştırma, Tepecik, devlet hastanelerinde ve Kent özel hastanesi, Medikal park, Ata sağlık, İzmir Özel Can, Egepol vb. hastanelerde psikiyatrist birimleri mevcuttur, aynı zamanda psikolog da vardır ancak buradaki doktor ve uzmanların aile terapisi eğitimi olup olmadığını bilmek zordur. Avrupa ve Amerika da evlilik terapistleri ücretlerini devlet ve sigortalar karşılamaktadır. Ancak Türkiye de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sadece devlet hastanelerinde tıp okumuş doktor ücretlerini karşılamaktadır.

Aile Terapisi Nedir? Kimler Tarafından Uygulanır ?

Aile Terapisi Nedir? sorusu ise Aile terapisinde eşler arasındaki sorunlar, aile üyeleri arasındaki problemler ve anne baba çocuk arasında yaşanan sorunlar belirlenmekte ve çözüme ulaşma ile ilgili alternatifler oluşturulmaktadır.

Danışmanlık merkezimiz de Evlilik ve Aile Terapisi süreci gelen danışanların eş ve ailelerin ihtiyaçlarına göre işbirlikçi şekilde bireysel olarak hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Terapi yöntemi ise çiftlerin ve uzmanın en işlevsel olacağını düşündüğü biçimde etkili bir yöntem benimsenmektedir.

Evlilik Terapisi Nedir ?

Evlilik Terapisi çiftler arasındaki kaliteli iletişimi engelleyen sorunların çözümüne dayalı sunulan profesyonel danışmanlık alanıdır. Eşlerin bir çok alanda yaşadığı bunlar; duygusal, cinsel, sosyal, iletişim olabilir yaşadıkları sorunların çözümü ve değişimi olarak evlilik terapisi sürecinde ele alınır.

Evlilik terapisi ile eşlere birlikte oldukları zamanlarda kaliteli zaman geçirme, empati yapabilme becerisi, etkili iletişim ve evlilikte problem çözme becerileri kazandırılmak amaçlanır

Çift Terapisi Neden Gereklidir?

Her çift ikili ilişkilerinde kendilerine göre sorunlar ile karşılaşır. Bu sorunlarla baş edebilme yöntemi ve yapılanlara verilen tepkiler, problemleri çözemeyeceği gibi kişilerin birbirleriyle alakalı yeni olumsuz düşüncelere kapılmasına neden olabilir. Böylece uzun bir sürece girilir ve hem ilişki hem de çiftler yorgunluk yaşar. İlişkinin sonlandırılması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Çift terapisi ise ilişkinin sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi için bireylerin iletişimlerinde ki sorunları çözmelerine yarayan bir süreç olur.

Ege Pozitif’de Evlilik Ve Çift Terapisi nasıl Uygulanır

Ege Pozitifde kadrosunda aile terapisi çalışmaları, ilişkiyle ilgili sorunlar, cinsel terapi gibi konular üzerinde çalıştığı gibi aynı zamanda çiftlerin bireysel olarak ikisinden birinin ruh sağlığına da odaklanmakta ve terapi sürecini böylece iki yönlü kontrol etmektedir.

Kurumumuzda ki Aile Danışmanı ve evlilik terapistleri alanında yüksek lisans eğitimi almış çiftler konusunda uzmanlaşmış bir psikolog ekibinden oluşmaktadır.

Evlilik ve ilişki terapilerinin temel olarak odaklandığı konu; ilişkide ki problemlerin çözümü, ilişki kalitesinin oluşturulması ve devamı, ilişki psiko-eğitimi, önleme planları üzerine kurulmuştur. Devam eden sorunların çözümlenmesi kadar, başka konularda sorun yaşamayı önleyici çalışmalar, tedavinin bitiminde de ilişki kalitesini korumak ile ilgili çalışmalar yapmak temel hedefler arasındadır. Çalışmalarımızda bilişsel davranışçı terapi, emdr terapi, sistemik ve çözüm odaklı psikoterapi yaklaşımları ile çifte uygun olan terapi yöntemi seçilip devam edilmektedir.

.

 

İzmir Karşıyaka Evlilik – Çift Terapisi

Romantik iilişkiler sağlıklı ve mutlulukla yaşandığında hayatları güzelleştiren, günleri aydınlatan, kişilerde karşılıklı değerlilik ve sevilme hislerini yükselten etkileşimlerdir. Paylaşmak, özel hissetmek, anlaşılmak, mutluluk yaşamak, sevmek ve sevilmek hayatın en güze değerleridir. Tüm bu duygu ve davranışlar genellikle ilişkide istenen ve beklenen durumlardır.

Zaman geçtikçe bu güzel ve olumlu hisler azalabilir ya da azalarak tamamen bitebilir. Çoğu uzun süre devam eden ilişki ve özellikle evlilik kurumunda ki çiftler bu durumdan ötürü dertlenmektedir. Böyle zamanlarda ihtiyaç durumda İzmir’de evlilik-çift terapisti olarak hizmet veriyoruz. İlişki terapileri, çiftlerin kısır döngüleri fark etmeleri, birbirleri ile empati yapabilmeleri(genellikle karşı tarafı suçlama) ve ilişkilerine farklı bir bakış açısından bakıp yıkıcı değil yapıcı olunması gerekliliğini savunur.

İzmir’de hizmet verdiğimiz danışmanlık merkezinde evlilik terapilerinde gözlemlenen en yaygın konulardan birisi çiftlerden birinin narsisistik kişilik özelliklerini göstermesidir. Bu durum diğer partnerin bundan bıkması ve nasıl baş edeceği ile ilgili fikrinin olmaması ile sonuçlanıyor. ”Zor bireyler” olarak adlandırılan narsisistik kişilerle ilgili ne kadar çok bilgi alınırsa ve o kişide farkındalık sağlanırsa ilerlemeler çok daha kolay olur.

Evlilik, iş ile birlikte hayatı nasıl yaşayacağını etkileyen en önemli iki karardan biri olmaktadır. Eş ve iş hayatımızı oluşturan, yönlendiren, kişiliğimizi oluşturan en önemli seçimlerden olmaktadır. Bu sebeple seçim yaparken detaycı olunmalı ve pişmanlıklar yaşamaya göre değil huzur ve sevgi üzerine temeller kurulmalıdır. İzmir ilişki terapisi hizmetimizle onlarca danışana süreçleri yönetirken kendini tanıması ve bilinçli seçimler yapması konusunda rehberlik ediyoruz.

Evliliklerde bazı problemler açık ve ortadadır. Çiftler fark edilen bu sorunları dillendirilir ve konuşurlar. Ancak birbirine söylenemeyen, açıkça ortaya konulmayan sorunlar sürekli kanayan bir yara gibi kişilerin içsel süreçlerinde rahatsızlık vermeye devam eder. Bazen -özellikle tartışma anlarında- partnerlerden birinin yıkıcı patlamaları ile gündeme gelmektedir. Ancak daha sonra ”sinirle söylenmiş” gibi üstü kapalı klişelerle unutturulmaya çalışılır. Var olan bu problemler konuşulmak yerine durağan kalır böylece ileriki zamanlarda daha büyük sorun olarak ortaya çıkar. Evlilik – çift terapileri bu noktada büyük bir önemi vardır. İlişkinin seyrini objektif bir bakış açısı ile gözlemleyip değişikliğe gidilmek açısından bakar.

 

Evlilik Ve Çift Terapisi Kapsamında Aşağıdaki Konular Için Bizden Destek Alabilirsiniz

 • Anlaşamama-geçimsizlik
 • Şiddet
 • Değersizlik
 • Kişisel Hayata Saygısızlık
 • Aldatma
 • Boşanma süreci
 • Güvensizlik
 • Kaliteli Zaman
 • İletişimsizlik
 • Cinsel sorunlar
 • Bireysel İstek ve İhtiyaçlar
 • Kıskançlık
 • Öfke kontrolü
 • Çocuklar İle Anlaşamama

 

 

 

 

Yorum yapmak ister misiniz?

Hemen Arayın