13 Eyl 2020

İzmir de Cinsel SorunlarınTedavi Yerleri

/
Yorumlar0

İzmirde cinsel sorunların tedavisi için hizmet veren yerlerini arıyorsanız.Karşıyaka merkez iskele karşısında Ege Pozitif Psikoloji, cinsel terapi, cinsel sorunlar tedavi yeri, cinsel sağlık uzmanı ile yanınızdadır.

vajinismus

pelvis adı verilen kaslardaki kasılmalar nedeniyle ilişkiye girilememesi ya da ağrılı ilişki yaşanması durumu olarak adlandırılır. Vajinismus problemi aslında cinsel sorunlar arasında psikoterapi uygulamalarıyla en rahat çözülebilen sorunlar arasındadır. Vaginismusu olan kadınlarda istem dışı vajinal reflex ortaya çıkar ve spazmlar vajina girişini daraltmaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar vajinalarının penisi alamayacak kadar küçük olduğunu veya vajina girişinin yeterli olmadığını düşünürler ve ya kızlık zarının çok kalın olduğunu ve cinsel birleşme denemelerinde de bu sebeple çok büyük zorluklar yaşayacaklarını varsayarlar. Bunlar vaginal kasların spazm durumundayken sanki girişe kapalıymış görüntüsü vermesinden kaynaklanan hatalı düşüncelerden kaynaklanır. Gerçekte, vaginismuslu kadınların bedeninde cinselliği yaşaması için hiçbir fiziksel engel yoktur; genital bölgeleri tamamen cinsel ilişki için normal ve uyumludur.

Erken boşalma

Erken boşalma sorununda, hem fizyolojik hem de biyolojik etmenler rol alabilmektedir. Erken boşalma sorunu, erkeklerin utanç hissettikleri ve konuşmaktan kaçındıkları bir konu olmasına rağmen, sıklıkla rastlanan ve tedavisi başarılı olan bir problemidir. Erken boşalma, penisin vajinaya girmesinden önce ya da hemen sonra, sınırlı bir cinsel uyarı olduktan sonra kişinin istemsiz bir şekilde boşalması ve bu olayın kişide belirgin bir sıkıntıya yol açması durumu olarak tanımlanmaktadır. Türk erkeklerinin yüzde 70inde görülen ve cinsel terapi ile kolay çözülen bir sorundur. Süre değil denetimsizlik sorundur esas olan.

 

Cinsel kimlik bozukluğu

Kişi kendi cinsiyetinden ve bedeninden rahatsızlık duymakla birlikte kendini karşı cinse ait olarak görmektedir. Kişi çocukluk çağından itibaren uzun bir süre kendi cinsel organlarını kabul etmez ve davranışsal olarak karşı cins gibi yaşamak ister. Yaşanan bu durum ile ilgili kişiler kendilerini yanlış bir bedene hapsedilmiş mahkum edilmiş gibi hissetmektedirler. Bu mahkumiyet hissi ise  madde kullanımı, anksiyete ve depresyona sebep olabilmektedir. Psikolojik terapi desteği kişinin kendini anlaması ve hayata uyum sağlayabilmesi için önemlidir.

 

Kadınların yaklaşık olarak %33’ü cinsel açıdan isteksizlik durumunu yaşamaktadır. Hayatı etkileyen önemli bir sağlık problemi olan cinsel isteksizliğin temel sebeplerinden biri kişinin, kendi bedenini yeterince tanımaması ve ilişkiden nasıl zevk alacağını fark etmemesidir. Aynı zamanda kültürel, ahlaki ve dini değerlerin kadınlar üzerinde oluşturduğu baskı rahatsızlık verebilir. Kadınlar zevk almanın ayıp ve günah bir şey olduğunu düşünebilir. Geçmiş zamanda yaşanan taciz ya da tecavüz vakaları da cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır.

Orgazm

Bu yaşlarda fazla cinsel deneyimle karşılaşılmadığı için ilişki esnasında orgazm olma durumu güç olabilir. Özellikle, kadınlar için kendi hazzı ve orgazmının, erkeğin hazzı ve cinselliğinden sonra geldiğinin düşünülmesi toplumumuzda var olan yanlış bir düşüncedir. Kadının bedenine yeterli fiziksel ve psikolojik cinsel uyarılma gerçekleşmesine rağmen orgazm yaşanamıyorsa o zaman orgazm bozukluğundan söz edebiliriz. Gerek cinsel birleşme sırasında gerekse klitoral uyarılma sonucu (mastürbasyon gibi) orgazmın gecikmesi ya da hiç olmaması olarak tanımlanmaktadır.

Orgazm bozukluğu genel ya da durumsal olarak değerlendirilebilir. Eğer genel orgazm bozukluğu varsa, hasta herhangi bir şartta ve cinsel birleşmeyle ya da klitoral uyarı yoluyla orgazma ulaşabilmektedir. Fakat durumsal olarak orgazm bozukluğu varsa hasta ancak bazı koşullarda orgazma ulaşabilmektedir. Partnerle yaşanan duygusal sorunlardan, cinselliğin yaşandığı ortama ve koşullara; fiziksel psikiyatrik rahatsızlıklardan ve bu nedenle kullanılan ilaçlara kadar birçok etken orgazmı olmayı engelleyebilmektedir. Eğer fiziksel koşullar uygunsa durum psikolojik bir problem olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Yorum yapmak ister misiniz?

Hemen Arayın