17 Eki 2020

Narsistik Kişilik Bozukluğu Olan Biriyle Evlilik

/
Yorumlar0

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik Kişilik Bozukluğu tanımına göre kişilerin genellikle başkalarına karşı empati eksikliği duyulması ve bunun yanında kendilerine verdikleri öneme karşı abartılı duyguların olmasından dolayı oluşan kişilik bozukluğudur. Narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireylerin aşırı dikkat çekme ihtiyaçları vardır.

Karşı taraftan hep ilgi beklerler ve önemsendiklerini hep hissetmek isterler. Bekledikleri ilgiyi almadıklarında mutsuz olma eğilimindedirler çünkü benlik saygısını çevreden gelen onaylanmalarla sağlamaya çalışırlar. Fakat narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyin bu aşırı şişirilmiş benlik duygusu ve bencil tavırlarının altında özgüven eksikliği problemi yatmaktadır.

Narsistik kişilik bozukluğunun nedenlerine baktığımızda ise; tam olarak bir nedeni bulunamamış olsa da çeşitli genetik ve çevre faktörleri ele alınmaktadır. Çevre faktörlerini açmak gerekirse; çocukluk döneminde aile tarafından çocuğun çok fazla yüceltilmesi ve hayal kırıklığı veya düş kırıklığı yaşamasını sürekli engellemeye çalışmalarından kaynaklanan mükemmeliyetçilik duygusu söylenilebilir. Öte yandan çocuğun ebeveyn tarafından yok sayılması ve deneyimlerini paylaşmaması bu duruma yol açabilir.

Narşist kişilik bozukluğu

 

Narsistik kişilik bozukluğunun belirtileri 

 • Sürekli kendinize karşı ilgi ve hayranlık beklemek
 • Karşınızdakinden her zaman üstün olduğunuzu düşünmek
 • Çevresini oluştururken kendisine benzeyen nitelikte “eşit” sayabileceği insanları seçmek
 • Mükemmellik, güzellik ve üstün başarıyla sürekli ilgilenmek
 • Bencillik duygusu, insanlardan yararlanmaya çalışmak
 • Kendi başarılarını veya özelliklerini aşırı abartma eğilimi
 • Kibirli davranışlar
 • Karşısındaki insanların düşüncelerini dikkate değer bulmama veya küçümseme
 • Başkalarını kıskanma duygusu ve bunun devamında sürekli kıskanıldıklarını düşünme eğilimi

 

Narsistik birey eleştiri aldığını hissederse ne olur?

 • Hırçınlaşabilirler veya öfkelenebilirler.
 • Karşısındakini küçümsemeye çalışarak kendisini yüceltmeye çalışır.
 • Ortama veya strese uyum sağlama konusunda zorluk çeker.
 • Depresif ve karamsar hissedebilir. Bu yüzden derin hayal kırıklığı yaşayabilirler.

Bu kişilik bozukluğunun insanlar üzerindeki etkileri ise oldukça fazladır. Kişinin yaşamının her alanında narsistik kişilik bozukluğunun etkileri görülmektedir: ilişki içerisinde veya kurmada, iş veya okulda kişi narsistik özelliklerinden dolayı zorluk çekebilmektedir. Yaşadığı zorluklar kişinin depresyona girmesine, kaygı sorunları yaşamasına, fiziksel sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına, alkol veya madde kullanımının başlanmasına neden olabilmektedir.

Narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyle ilişki

Narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyle ilişki ise oldukça zorludur. Bunun en büyük nedeni aslında kendi vakitlerini harcamaya değecek birisini bulmalarıdır. Ve ilişkiye başlamadan önce ilişki içerisinde o kişinin en küçük dikkat dağılımında bunun krize dönüşecek olmasıdır.

Empati eksikliği ile birey karşısındakinin duygularını anlayamayabilirler. İlişki sürekli onaylanabileceği ve yüceltilebileceği bir yaklaşım olarak görülebilir. Narsistik kişiliğe sahip birey karşısındakinden tatmin olamayacağı için ilişki dengeleri de alt üst olur. İlişkilerde sadece kendisi üzerine yoğunluğu olduğu için paylaşımcı olmaktan kaçınacaktır.

Diğer yandan sevdikleri kişiyi de yüceltme ve göklere çıkarma gibi özelliğe olan narsistik özelliklere sahip bireylerde vardır. Mutlaka karşısındaki insanın hayran olduğu bir özellik vardır (şan, şöhret, başarı). Çünkü birey kendisine benzer bir kişiyi seçme eğilimindedir.

Narsistik kişilik bozukluğu olan biriyle evlilik

Narsistik kişilik bozukluğu olan biriyle evlilik ise narsistik bireyler için oldukça karmaşık olacaktır. Eşinin hayran olduğu özellikler onun için doyum noktası olsa da başarısızlığa hiçbir alanda tahammülü yoktur. Çocuğunu kendisinin gibi mükemmel olmasını bekleyecektir.

Çocuğun her hangi bir başarısızlığı veya ortamdaki istemediği bir hareketi narsistik özelliğe sahip birey için büyük öfke uyandıracaktır. Öte yandan evlilik içerisinde bir tarafın kendisini sürekli ispatlamaya ve başarılı göstermeye çalışması oldukça yorucu olabilir. Devamında kendisini karşısındakinden sürekli küçük görme duygusu evlilik içerisindeki kıskançlık ve sıkıntının temel nedeni olacaktır.

Narsistik kişilik bozukluğu ile yaşamak oldukça zordur çünkü kişi aslında sanılanın aksine kendisini sevemediği için başkalarını sevemez. Kendisi benmerkezci görünse de özgüveni çok düşüktür bu yüzden onaylanmadıklarında hayal kırıklığı yaşarlar. Ayrıca bu kişilerdeki en önemli özellik dış görünüşünde çok önemli olmasıdır. Bazı özelliklerin sadece onlarda olmalarını isterler. Çok yaygın ve herkeste olan bir özellik onların “biricik” olma duygusuna ters düştüğü için basitlik olarak görürler. Kişi dışarıdan çok beğenildiğini ve özenildiğini düşünse de içindeki güvensizliği yüzünden değersiz hisseder.

Narsistik kişilik bozukluğu Tedavisi

Narsistik kişilik bozukluğu Tedavi en önemli ve en zor bölümdür aslında. Çünkü kişi aslında kendi hareketlerini bir sorun olarak görmez. Suçlamayı hep çevreye yönlendirirler. Narsistik kişiler genellikle “narsistlik” üzerine değil, depresyon, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı tedavisi için tedavi aramaya kalkarlar.

Tedavi yönteminde psikoterapi teknikleri kullanılmaktadır ve bu terapinin en anahtar noktası terapist ile narsistik kişinin kuracağı bağdır. Fakat terapiste güvenmek asla kolay olmaz çünkü kendilerini eleştiremezler ve anlatacaklarıyla imajının sarsılmasına izin veremez. Çünkü narsistik bireyler kimse karşısında yenilgiyi veya kurduğu görünüşü sarsacak bir hareket yapamaz. Bunun için herkese karşı olduğu gibi terapisti de küçümsemeye çalışırlar ve bu tedavinin ilerlemesi için uzun zaman ve güven ilişkisi gerekmektedir.

Tedavilerde genellikle hastaya empati yeteneği kazandırılmaya çalışılır. Emdr terapisi ve bilişsel davranışçı terapi, Terapist hastayı değiştirmeye değil bastırdığı olumsuzlukları ortaya çıkarmasını sağlayıp bunları düzeltmeye çalışmaktır. Bu sayede yaşam kalitesini iyileştirecektir. İzmir de ege pozitif psikoloji merkezinde destek alabilirsiniz.

 

Yorum yapmak ister misiniz?

Hemen Arayın