10 Eki 2020

Eş Seçimi Nasıl Yapılmalı

/
Yorumlar0

Eş seçimi neden önemlidir?

İlişkilerde ve dolayısıyla hayatın geri kalanını etkiliyor olması dolayısıyla eş seçiminin önemi büyüktür. Eş olarak seçilen bireylerin karakter ve özelliklerinin birbirleri ile uyumlu olması ilişkilerinin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar. Eş seçiminde karşılıklı sevginin yanında önemsenmesi gereken konular vardır. Hem duygusal hem de mantıksal açılardan bakıp değerlendirilmelidir.

Eş seçimine karar vermeden önce yapılması gerekenler;

Kişinin kendini tanıyıp tahlil etmesi, evleneceği kişiyi seçmekte faydalı olup kolaylık sağlayacaktır. Çünkü kendini tanımayan birey karşıdaki kişi ile anlaşıp anlaşamayacağından emin olmaz. Doğru eşi bulabilmek için kendi karakterinin farkında olmak gereklidir. Güçlü ve zayıf yönlerini bilmeli, olaylara olan bakış açısının farkında olmalıdır. Kendini tanıdıktan sonra eş adayını tanıma sürecine girmesi gereklidir. Adayda olmasını istediği ve istemediği özellikleri değerlendirmeli, kendine ve gelecek planına uygun olup olmadığına karar vermelidir. Kişi mantıklı, imkanlıistek ve beklentilerde olmalıdır.

Eş seçiminde yapılan hatalar

Genelde sadece duygusal açıdan bakılmasından kaynaklandığı gibi toplumun belirlediği ve herkesin kabul göreceği bir kişiyi seçmekten doğar. Önemli olanın sevilen ve kişinin benimsediği bir kişi ile sevgi saygı temelli bir ilişki kurabilmek olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca yalnızca duygusal olarak bakıldığında seçilen partnerin olumsuz yanları görülmeyebilir. Hem duygusal hem de mantıksal seçimin harmanı ile daha mutlu bir ilişki kurmak mümkündür.

Yeni tanışılan bir insanla direkt gelecek veya evlilik odaklı düşünmek doğru değildir. İnsanları zaman içinde, anlar ve olaylarla tanırız. Başlangıçlar güzel olabilir ama önemli olan devamında görülecek olanlardır.

Duygusal konular dışında biyolojik, psikolojik, sosyal, kültürel ve evrimsel konular  partner seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler  arasındadır. Örneğin kişiliği, davranış şekli, çocuk sahibi olmak isteyip istememesi, ekonomik gelirinin yeterliliği veya kendi gelecek planı göz önünde bulundurulmalıdır. Araştırmalar eğitim seviyesinin yoğun farklılığınında ilişkilerin genelinde negatif etki gösterdiğini göstermektedir.

Mutlu bir ilişki için seçilen eş ile bütünleşmek gereklidir. Bu bütüncül uyum eşlerin iletişimlerinin uyumlu olması ile ilgilidir. İnsan insana karşılıklı ilişkide, ruhsal bağlamda, toplumsal ilişkilerde, karşılıklı tutum ve davranışlarda, kişilerin birbirlerini tamamlamasında ve cinsel bağlamda bütüncül ve uyumlu olunması seçilen eş ile mutlu olunabileceğini gösterir.

Eş seçiminde sorulması gereken sorular

Evli ve yaşlı çift

Seçilen eş  adayı konusunda kişinin kendince sorması gereken sorulardan bazıları:

 • Önem verdiğim şeyler hakkında ne düşüyor, çaba gösteriyor mu?
 • Beni dinliyor mu?
 • Sorumluluk sahibi mi?
 • İnsanlara ve olaylara yaklaşımı nasıl?
 • Evlilikten beklentisi ne?
 • Zor durumlarla başa çıkabiliyor mu?
 • Saygılı bir insan mı?
 • Onunla mutlu muyum?
 • Kendi duygu ve düşüncelerini açıkça ifade edebiliyor mu?
 • Dünya görüşü nedir­?
 • Temel değerleri nedir?

 

Bu sorular onu daha iyi tanımayı sağlayıp ilişkinin gidişatını önemli ölçüde etkileyecektir. Aynı şekilde kişi karşı tarafı dinliyor, onun duygu ve düşüncelerini önemseyip değer verdiği şeyleri sıradan karşılamıyorsa ve karşıdaki kişi ile mutluysa ilerleme kaydedilebilir.

 

Elbette her ilişki tamamen uyumlu ve bütüncül olmayabilir. Seçilen eşte kişinin beğenmediği, eleştirdiği özellikler olabilir. Kişilerin hayatlarını derinden olumsuz yönde etkileyecek veya zarar verebilecek bir durum yoksa eşler karşılıklı olarak bu konuda anlayış göstermeli ve esnek davranabilmelilerdir.

 

Yorum yapmak ister misiniz?

Hemen Arayın